Echo z IV Krajowego Kongresu Misyjnego

with Brak komentarzy
siostry  michalitki na Kongresie Misyjnym
siostry michalitki na Kongresie Misyjnym

IV Krajowy Kongres Misyjny  pod hasłem „Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału” rozpoczął się konferencją naukową 12 czerwca na UKSW w Warszawie i zgromadził ok. tysiąca uczestników.
Gościem honorowym był kard. Fernando Filoni  z Watykanu – prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.  Mszy św. o godz. 18.00 w katedrze Św. Michała Arch. i Św. Floriana w Warszawie na Pradze przewodniczył nuncjusz apostolski Celestino Migliore. Drugi dzień Kongresu przebiegał w trzech różnych punktach stolicy:  na Torwarze – dla dzieci, w bazylice Najśw. Serca  u księży salezjanów- dla młodzieży i w kościele Wszystkich Świętych przy Placu Grzybowskim – dla dorosłych. To tu zgromadziło się najwięcej misjonarzy i misjonarek, w tym nasze siostry z Kamerunu: s. Lucjana Drapała i s. Immakulata Faustynowicz, przeżywających  w tych dniach swoje wakacyjne spotkanie zorganizowane przez Komisję Misyjną Episkopatu Polski. Dołączyły także siostry z Warszawy – Gołąbek wraz z przedstawicielką parafialnego Koła Misyjnego, panią Krystyną Mazurek.  W wyznaczonym namiocie, obok innych zgromadzeń zakonnych i fundacji świeckich, Siostry Michalitki prezentowały afrykańskie gadżety i opowiadały o pracy na misjach.  Na Mszę św. wieczorną pod przewodnictwem kard. Filoni  dotarła ze swojej stacji młodzież, wnosząc radość i entuzjazm w modlitewne spotkanie. Po Eucharystii w procesji do bazyliki świętokrzyskiej chłopcy i dziewczęta ponieśli krzyż wraz z ikoną, towarzyszące  Światowym Dniom Młodzieży. Kolejny dzień Kongresu obchodzony był w poszczególnych diecezjach i parafiach. W Gołąbkach, gdzie „obchody misyjne” mają już swoją tradycję,  został zorganizowany piknik. Rozpoczął się on koronką do Bożego Miłosierdzia, po czym z  błogosławieństwem kapłana zebrani udali się  w plener na wspólne świętowanie.  Przy sprzyjającej pogodzie dorośli piekli  kiełbaski na ognisku, a młodsi  bawili się i grali  w piłkę. Swoją obecnością zaszczyciła  s. Teresilla Osuch, która w przeprowadzonym wywiadzie odkrywała tajemnice misjonarskiego powołania, życia oraz pracy w Kamerunie. Niemałą atrakcją okazała się aukcja kameruńskich  pamiątek.  Dla chętnych była też projekcja filmu „ Dwie twarze Afryki”. Ufamy, że cel Kongresu Misyjnego i pragnienie  jego organizatorów – ożywienie świadomości  misyjnej we wszystkich środowiskach Kościoła w Polsce zostaną  choć w pewnym stopniu zrealizowane.

przed kościołem Wszystkich Świętych w namiocie z pamiątkami misyjnymi   wystawy na Kongresie Misyjnym   parafialny piknik misyjny   wywiad z siostrą misjonarką z Kamerunu

Leave a Reply