Kolonie wakacyjne na misji Nguelemendouka – Kamerun

with Brak komentarzy

Kolonie odbywały się w 4 największych sektorach naszej parafii: Lembe, Battitoum, Miambo i Koumbou, w skład których wchodzi 49 wiosek. Niektóre dzieci pokonywały nawet 17 km, by dojść na wyznaczone miejsce. Zaczęła się już pora mokra i deszcz często nam przeszkadzał, ale dzięki dziecięcej, szczerej modlitwie na czas zabaw i gier wychodziło słońce. Kolonie w sektorach trwały po 2 dni, co łącznie z przygotowaniami zajęło prawie 2 tygodnie /17-28.07.2017/. Ogólna liczba wszystkich uczestników  to ok. 5000,  w tym 4000 dzieci i 1000 młodzieży oraz dorosłych. Celem kolonii było ukazanie dzieciom przesłania Matki Bożej z Fatimy oraz dziecięcą gorliwość świętych pastuszków: Hiacynty, Franciszka oraz Łucji jako wzór do naśladowania w modlitwie i czynieniu pokuty. Dzieci uczestniczyły w katechezach nawiązujących do wartości modlitwy różańcowej oraz uczyły się ją odmawiać. Otrzymywali piękne, kolorowe różańce, wykonane przez darczyńców z Wołomina i Ząbek k/Warszawy, a także zakupione przez nasze Zgromadzenie. Dziękujemy! W modlitwie różańcowej trudność stanowiły jego tajemnice, których znajomością niestety nie wykazały się ani dzieci, ani pozostali uczestniczy. Dlatego tym większą radością było dla nich otrzymywanie książeczek z wyjaśnieniem poszczególnych tajemnic. Wieczorem, po zachodzie słońca, był pokaz filmu o Objawieniach Fatimskich, który cieszył się wielkim zainteresowaniem. W niektórych wioskach dzieci po raz pierwszy mogły obejrzeć film. W programie kolonii była także lekcja na temat higieny. Po niej wręczany był woreczek (solidnie uszyty, aby mógł służyć do szkoły), a w nim:  szczoteczka i pasta do zębów (większość dzieci nie wiedziała jak używać), mydełko, ciastka i cukierki oraz piłkę, która tutaj zawsze raduje oczy dziecka. Oprócz katechez dla dzieci miały miejsce konferencje dla dorosłych.  Msze św.  trwały 2 godziny,  z  pięknymi śpiewami i tańcami. Radość dzieci ze wspólnych zabaw, konkursów i loterii, dobrze zorganizowanych przez animatorów, była wielka. Ważnym punktem programu spotkań  były posiłki:  kolacja przygotowana z afrykańskich jarzyn (manioku i liści w sosie arachidowym); śniadanie – bułka posmarowana czekoladą i do picia bulion z mleka w proszku, mąki i cukru. Kolonia kończyła się obiadem ze smacznego ryżu z sardynkami, olejem i przecierem pomidorowym, zaprawianym cebulą i czosnkiem. Ten uprzywilejowany czas, bogaty duchowo i materialnie, mogliśmy zorganizować dzięki hojności Darczyńców. Szczególne podziękowanie kieruję do mojej rodzinnej parafii pw. Św. Jana Kantego w Niebocku /diec. Przemyska/. Ks. Proboszcz wraz z parafianami przekazali dar pokrywający 50 % kosztów kolonii;  znajomi z duszpasterstwa szpitalnego w Créteil z Francji, dzięki przeprowadzonej przez nich akcji pokryli 26,7 % ogólnych wydatków; Dzieło Pomocy „Ad Gentes”  przy komisji Misyjnej Episkopatu Polski – 15 %; Fundacja Dzieci Afryki – 3,3 % ; pewien pan z naszej parafii Nguelemendouka – 0,5 %;  środki własne – 4,5 %.

 Z serca dziękuję Wam wszystkim i ślę pozdrowienia, także od uczestników kolonii. Razem z dziećmi modliliśmy się, by  Bóg wynagrodził każdemu z Was to dobro, którym hojnie dzielicie się z dziećmi i młodzieżą z Kamerunu.

Rozalia Oleniacz CSSMA

Leave a Reply