Święto Młodości w Kamerunie

with Brak komentarzy

Jak co roku 11.02.2020r. obchodziliśmy Narodowe Święto Młodości. To już 54 edycja tego Święta, które gromadzi na placach publicznych wszystkich Kameruńczyków, a które jest dedykowane w sposób szczególny ludziom młodym, podkreślając ich szczególną rolę w budowaniu państwa.

Niestety, Kamerun od kilku lat przeżywa głęboki kryzys polityczny. Coraz bardziej zarysowuje się podział państwa. W regionie frankofońskim życie toczy się w miarę normalnie, natomiast region anglofoński naznaczony jest cierpieniem, codziennie giną ludzie, dzieci i młodzież od trzech lat nie uczęszczają do szkoły, przeprowadzane są ataki. Obchody Święta Młodości zostały zorganizowane tam tylko w niektórych większych miastach, pod eskortą wojska.

Temat tegorocznego Święta brzmiał: ‘’Młodość, pokój, decentralizacja i udział w zarządzaniu lokalnym dla nowego Kamerunu.’’

W obchodach Święta biorą udział przedstawiciele władz tradycyjnych i lokalne władze państwowe, które gromadzą się na trybunach. Każdy region ma swoją trybunę-miejsce, gdzie obchodzone są wszystkie ważne uroczystości państwowe. Jednak główną rolę odgrywają tutaj dzieci i młodzież wszystkich szkół danego regionu, od najmłodszych maluchów z przedszkoli, po najstarszych licealistów i studentów. Tworzą oni wielobarwną defiladę przed trybuną. Przygotowania do tego szczególnego święta trwają kilka tygodni. Każda szkoła prezentuje krótką scenkę, związaną z tematem danego roku. Na zakończenie obchodów tego dnia przyznawane są nagrody dla najlepiej prezentujących się Szkół. W tym roku pierwsze nagrody otrzymały nasze szkoły katolickie, co jest dla nas wielką radością i docenieniem trudu wkładanego w edukację młodego pokolenia.

Serdecznie pozdrawiamy z naszej misji w Balengou, w zachodniej części Kamerunu.

s. Małgorzata Bąk

 

Leave a Reply