List z Paragwaju

with Jeden komentarz

W Paragwaju rok szkolny rozpoczyna się na przełomie lutego i marca. Konkretny dzień rozpoczęcia wyznacza dyrekcja szkoły. W tym roku dzieci ledwie zaczęły swoją edukację i musiały ją przerwać z powodu  pandemii, która dotarła do nas w połowie marca.  Zaraz następnego dnia zostały zamknięte kościoły i szkoły. Już pod koniec marca minister edukacji ogłosił, że do końca roku szkolnego nie otworzą szkół, czyli do grudnia. I tak jest, dzieci pozostały w swoich domach, uczą się przez Internet. 

Praktycznie od marca nie możemy spotykać się z naszymi dziećmi, ponieważ nie może gromadzić się więcej niż pięć osób. Nie mamy możliwości prowadzić zajęć w oratorium, ani katechezy.

Dzieci z naszych oratoriów, to dzieci bardzo biedne, których rodzice w większości nie mają stałej pracy. Utrzymują się z handlu na ulicy. W czasie pandemii stracili to, co robili do tej pory. Niektórzy żyli ze sprzedaży owoców, inni z mycia szyb w samochodach.

Aby „nasze dzieci” nie pozostały pozbawione posiłków podjęliśmy w naszej parafii, prowadzonej przez księży michalitów, akcję pt. „Garnek popularny”, do którego włączyliśmy nasze dwa oratoria. Wraz z księżmi  i grupą harcerzy Ks. Bronisława Markiewicza szukaliśmy pomocy u osób zamożnych i u różnych firm, aby uzyskać żywność, co pozwoliło nam na przygotowanie trzech posiłków w ciągu tygodnia. Za gotowanie byli odpowiedzialni koordynatorzy kaplic. Przy oratorium św. Michała włączyły się także mamy naszych dzieci. Z czasem sytuacja się pogarsza, gdyż potrzeb przybywa, a żywności ubywa. Jednocześnie próbujemy wspierać rodziny naszych dzieci, w ramach programu naszego oratorium i naszych zajęć. Kupujemy więc podstawową żywność dla najbardziej potrzebujących, rozwozimy ją i to jest jedyna możliwość spotkania z nimi, porozmawiania i dania im wraz z porcją żywnościową nadzieję i obecność Boga, przez to, że jesteśmy, troszczymy się, pamiętamy. Bo taki jest Bóg, On pamięta o swoich dzieciach. Tak wyglądają dziś nasze katechezy. Oprócz żywności, gotowych posiłków, ofiarujemy nasze odwiedziny. Odwiedzamy ulice, domy i  rodziny wraz z kapłanem, który błogosławi ich Najświętszym Sakramentem i udziela Komunii Świętej.  Obecnie przygotowujemy się do Dnia Dziecka, który przypada na dzień 16 sierpnia. Oczywiście będzie to zupełnie inne święte niż do tej pory.

Chcę wyrazić moją wdzięczność wszystkim, którzy nas wspierają finansowo i modlitewnie. W Waszej hojności jest Obecny Bóg i Jego miłość, którą z nami się dzielicie. Tej  Bożej miłości bardzo potrzebują nasze dzieci i ich najbliżsi. Bóg zapłać! Pamiętamy o Was w modlitwach.

s. Joanna

One Response

 1. Helena
  | Odpowiedz

  Tu siostra ks Tadzia Brzuszek, Helena z Polski.
  Jak trudny jest ten czas pandemi na całym świecie a bardziej tam, gdzie jest tyle biedy ludzkiej i potrzeb. Jaką wspaniałą pracę i duchową i fizyczną podejmują Siostry każdego dnia, aby z nadzieją i uśmiechem pomagać tym ludziom.
  Szczęść Wam Boże i Paragwajowi.
  Przesyłam błogosławieństwo od Matki Bożej Wniebowziętej z naszej rodzinnej parafii z Raniżowa.

Leave a Reply