Ślady pod Krzyżem Południa – Niebiański Obrońca

with Brak komentarzy

Obecność figury św. Michała Archanioła z Góry Gargano w argentyńskiej Parafii Matki Bożej Loretańskiej w El Palomar, na pewno można nazwać wydarzeniem nadzwyczajnym. Otóż w roku 2013 księża michalici zapoczątkowali peregrynację kopii figury św. Michała Archanioła z Góry Gargano w ramach Nowenny przygotowującej do 100- lecia zatwierdzenia Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła, otrzymanego w roku 1821.

Pierwsze jego przybycie i spotkanie z parafianami nie oznajmiało większego ożywienia, gdyż figura, która przybyła z Polski, po krótkim pobycie, udała się na północ kontynentu do michalickich placówek w Paragwaju. Ale gdy w marcu 2014 roku ojciec generał Kazimierz Radzik podczas uroczystej Mszy św. nałożył szkaplerze księdzu proboszczowi i księdzu wikaremu i wypowiedział formułę „Bracie przyjmij ten szkaplerz świętego Michała Archanioła, abyś za jego nieustanną pomocą mógł żyć w świętości”, gdy została oznajmiona Msza św. o uwolnienie za przyczyną św. Michała Archanioła, Niebiański Obrońca dokonał niezwykłego ożywienia religijnego wśród wiernych z parafii i z okolicznych miast.

To niezwykłe wydarzenie duszpasterskie wymagało przygotowania znaków obecności tego potężnego patrona. Uprzejme siostry pasjonistki z klasztoru klauzurowego św. Gemmy z miasta Merlo podjęły się szycia szkaplerzy. Powstał modlitewnik z modlitwami do św. Michała. Wierni przygotowali chorągiewki ze św. Michałem i z godłem Zgromadzenia. W przeddzień wizyty w kościele była całodzienna krzątanina. Parafianie sprzątali, myli ławki i przystrajali świątynię. Jednym słowem wszystko było w ruchu. 

Od tamtego czasu, każdego miesiąca dziesiątki wiernych otrzymuje błogosławieństwo przez nałożenie rąk, a przyjmując szkaplerz przyłącza się duchowo do Rodziny Michalickiej i doświadcza, że Bóg jest miłosierny, wrażliwy i bliski każdemu człowiekowi. Wszyscy odkrywają jego potężne wstawiennictwo i modlą się oraz proszą o jego pomoc w walce ze złem.

Św. Michał jest pierwszym i najważniejszym spośród aniołów i stoi na ich czele, tocząc bój z Lucyferem i zbuntowanymi aniołami. Jego imię oznacza „Któż jak Bóg!”. A od 1976 roku, kiedy michalici przybyli do Paragwaju, rozbrzmiewa z większą siłą na kontynencie nadziei, pozostawiając niezatarte ślady pod Krzyżem Południa.

Ks. Zdzisław Urbanik CSMA

Leave a Reply