Ślady pod Krzyżem Południa. Jeden z twoich braci

with Brak komentarzy

W latach kiedy księża michalici przybyli do Paragwaju i rozpoczęli pracę, mniszki klaryski posiadały swój klasztor w centrum miasta Villarrica.

Była to niedawna fundacja z Argentyny. U nich ks. Marian Polak znalazł pomoc w przygotowaniu małej książeczki o księdzu Bronisławie Markiewiczu.

Została napisana językiem prostym, a jej nakład miał 5000 egzemplarzy. Sam autor mówi o niej, że przedstawia ona w prosty sposób sylwetkę Sługi Bożego. Jej celem było ukazanie oddania się dla dobra bliźnich ks. Bronisława, który pomagał sierotom i dzieciom opuszczonym.

Jest to pierwszy tekst po hiszpańsku opisujący życie i działalność księdza Bronisława Markiewicza. Pochodzi on z 1980 roku. Już niedostępny. Autor nadał jej tytuł „Uno de tus hermanos” – „Jeden z twoich braci”.

W kulturze paragwajskiej w przypadku braku ojca najstarszy brat opiekuje się młodszym rodzeństwem. Takim był i tak postępował ksiądz Bronisław Markiewicz, chce nam powiedzieć autor tego życiorysu.

Słowo wstępne przygotował jeden z inicjatorów pracy misyjnej michalitów w Paragwaju biskup Santiago Benítez. Pisze on tam, że ksiądz Bronisław Markiewicz zapalony miłością do Boga i do ludzi, niczym czysty i krystaliczny strumień, tworzył nową rzeczywistość.

Ks. Zdzisława Urbanik CSMA

 

Leave a Reply