Triduum Paschalne w Itaugua w Paragwaju

with Brak komentarzy

W Wielkim Poście rozpoczęłyśmy posługę duszpasterską w kaplicy pw. Świętego Michała Archanioła na terenie naszej dzielnicy w Itaugua.

Zostałyśmy przyjęte przez katechistów oraz mieszkańców z wielką otwartością. Trzykrotnie poprowadziłyśmy rozważania Drogi Krzyżowej, przechodząc ulicami osady. Jej uczestnikami byli dorośli, młodzież i dzieci.

W Wielki Czwartek przeżywaliśmy treści związane z Ostatnią Wieczerzą i ustanowieniem Eucharystii. Dzieci w wieku 3 – 12 lat,  po śniadaniu, miały spotkania w grupach wiekowych: katechezę, rysunki i przygotowanie sceny Ostatniej Wieczerzy. Spotkanie zakończyło się obiadem. Młodzież tego dnia, mając odpowiednią katechezę, zatrzymała się nad tajemnicą Bożej Miłości.

W Wielki Piątek dzieci przybyło jeszcze więcej, ponad 60. Po wspólnej modlitwie miały miejsce katechezy, w poszczególnych grupach, o tajemnicy Męki i Śmierci  Pana Jezusa. W zrozumieniu stacji Drogi Krzyżowej pomógł dzieciom przygotowany teatrzyk kukiełkowy. Również i tego dnia nie zabrakło posiłku. Młodzież z kolei uczestniczyła w katechezie o grzechu. Młodzi wykonali symboliczne czarne serca, zabrudzone grzechem i przybijali je do krzyża. Potem wspólnie z młodzieżą i licznie zgromadzonymi mieszkańcami wyruszyłyśmy na Drogę Krzyżową wiodącą na wzgórze Cerro Patiñio (ok. 300 metrów wysokości). Wcześniej mężczyźni przygotowywali trasę, wycinając gałęzie, utrudniające przejście. Na szczyt dotarliśmy o godzinie 15.00 w klimacie modlitwy i skupienia.

W Wielką Sobotę przeżywaliśmy wspólnie treści związane z liturgią tego dnia i Niedzielą Zmartwychwstania. Młodsze dzieci wykonywały koszyczki wielkanocne, które potem wypełniałyśmy cukierkami, a starsze – jajka wielkanocne,. Na zakończenie przygotowaliśmy scenę Zmartwychwstania.

Dziękujemy Bogu za tak bogate przeżycie  tajemnic Triduum Paschalnego i cieszymy się nim wraz z wiernymi kaplicy św. Michała Archanioła.

s. Joanna

 

Leave a Reply