Ferie zimowe w Paragwaju

with Brak komentarzy

Paragwajskie dzieci właśnie wracają do szkoły po 2 tygodniowych feriach zimowych. Pierwszy tydzień, z powodu wilgotnego, zimnego powietrza, rzeczywiście przypominał nam, że przeżywamy tu czas zimowy. Drugi jednak był już ciepły i słoneczny i wydawało się, że mamy letnie wakacje. Czas ferii był bogaty w wydarzenia w naszych oratoriach. 13 lipca, w dzień urodzin naszego Założyciela bł. Ks. Bronisława Markiewicza, obchodzimy też wspomnienie Matki Bożej Róży Mistycznej, patronki jednego z naszych Oratoriów w slumsach. Aby pięknie przeżyć ten dzień już wczesniej zaczęłyśmy przygotowania. Zależało nam na tym aby w tym dniu mogły przyjąć Sakrament Chrztu dzieci, które tego potrzebowały. Odwiedzałyśmy ich rodziny i rozmawiałyśmy z nimi na temat ważności tego sakramentu. W sobotę 9 lipca rodzice i rodzice chrzestni uczestniczyli w katechezie przedchrzcielnej, a dzieci w tym czasie miały spotkanie z grupą maryjną Armada Blanca, w czasie którego zawierzyły się Matce Bożej. Dwa dni przed świętem spotykałyśmy się z naszymi podopiecznymi aby przez katechezy, śpiew i modlitwę przygotować się do Eucharystii. Święto Patronalne rozpoczęłyśmy wspólną modlitwą, śpiewem i zabawą. W południe około 150 dzieci, dzięki naszym dobroczyńcom, otrzymało pyszny obiad. Następnie wraz z figurą Matki Bożej udaliśmy się na procesję uliczkami naszych slumsów, śpiewając i modląc się na różańcu. O godz 17 rozpczęła się najważniejsza część naszego świętowania – Eucharystia sprawowana przez michalitę ks. Juana Ramona Villalba, w czasie której 16 dzieci przyjęło Chrzest Św i 12 dzieci  przygotowyjących się do I Komunii Św odnowiło swój chrzest i otrzymało w prezencie Pismo Św. Na koniec świętowania dzieci dostały jeszcze hod-dog i zjadły pyszny tort przygotowany przez nasze postulantki.

W drugim tygodniu gościłyśmy dzieci w naszym domu. Wtorek spędziło z nami 15 dzieci z Oratorium Matki Anny. Przygotowałyśmy dla nich śniadanie, następnie katechezę, obiad, gry i zabawy. Każde z dzieci otrzymało też mapkę i szukało skarbu-niespodzianki. Skarby te ukryte były w różnych miejscach naszego podwórka. Na koniec zjedliśmy tort i odwiozłyśmy dzieci do ich domów. Wracały pełne wrażeń, szczęśliwe. W środę przywiozłyśmy 13 dzieci mające problemy z czytaniem i pisaniem.  Z pomocą naszych postulantek nadrabiały zaległości szkolne. W czwartek było z nami 25 dzieci z Oratatorium Rosa Mistica i też miały katechezą, modlitwę, posiłki, gry i zabawy.

Z serca dziękujemy wszystkim Dobroczyńcom, dzielimy się z Wami naszymi radościami. Pozytywne zmiany, które dokonują się w tych małych sercach naszych podopiecznych to przede wszystkim działanie naszego Pana Jezusa Chrystusa i Jego Matki Maryi, ale też owoc modlitwy i ofiary wielu, którzy umożliwiają nam docieranie do tych, którzy tego najbardziej potrzebują.

s. Małgorzata

 

Leave a Reply